Baza wiedzy, Poradniki

Dobieranie dozowników ręcznika

Wybor recznikow

Prowadząc firmę mierzymy się z różnymi problemami i kosztami na które nie zwracamy uwagi na początku. Wraz z rosnącą ilością personelu zwiększają się także oczekiwania i koszty związane z podstawowymi dobrami. W dzisiejszym artykule poruszymy temat związany z ograniczeniem kosztów związanych ze zużyciem papierów higienicznych w biurach, szkołach oraz innych placówkach publicznych. Pod uwagę weźmiemy gamy różnych rozwiązań, zwracając uwagę na ich plusy i minusy.

W dzisiejszym artykule porównany trzy grupy podstawowego zużycia w toaletach: ręczniki papierowe, papier toaletowy oraz podajniki mydła. Zwrócimy także uwagę na dodatkowe rozwiązania które poprawią komfort korzystania z toalet niskim kosztem. Czołowi producenci wyrobów higienicznych i dozowników wyróżniają trzy podstawowe grupy dozowania:

3. Ręczniki składane ”ZZ”- popularne rozwiązanie wśród klientów

Najbardziej popularne rozwiązanie na rynku. Jego głównym plusem jest prostota uzupełniania wkładów, uniwersalność i możliwość dobierania produktów różnych producentów, materiałów i jakości. Podajników ręczników składanych cechują się małymi wymiarami, dzięki czemu pasują zarówno do małych jak i dużych pomieszczeń. System ten jest wygodny i popularny, jednak posiada podstawową wadę – jest mało wydajny. Tanie ręczniki ZZ często wyciągają się po kilkanaście listków których nie można włożyć z powrotem. Taka sytuacja zwiększa zarówno koszty zakupu ręczników, jak i worków na śmieci. Poprzez zwiększenie zużycia które jest spowodowane mało wydajnym sposobem dozowania ręcznika rozwiązanie jest także mało ekologiczne.

Podsumowując: ręczniki składane są najczęściej wybieraną formą dozowania, jednak są mało wydajne. Korzystaj z tego rozwiązania w sytuacji, gdy podajnik jest już zamontowany a Twoja firma nie ma możliwości zamiany ze względu na brak zgody właściciela budynku lub zmiany designu pomieszczenia.

2. Centralne dozowanie – rozwiązanie dla gastronomii i produkcji

Spośród dostępnych rozwiązań na rynku zainteresowaniem zaczynają cieszyć się także ręczniki posiadające możliwość centralnego dozowania. Produkty te cechują się znacznym obniżeniem kosztów, szczególnie w sektorach związanych z produkcją oraz gastronomią. Mechanizm założenia i wyciągania pojedynczych listków jest prosty: wystarczy wyjąć tulejkę (tekturowy fragment na który nawinięty jest ręcznik), a następnie z środka rolki przełożyć odcinek rolki przez wyprofilowaną końcówkę dozownika. W przypadku tego rozwiązania nie ma możliwości dopuszczenia do sytuacji zmarnowania najmniejszego odcinka podczas użytkowania. Niektórzy producenci wyrobów higienicznych informują o zmniejszeniu kosztów nawet o 45%. Kolejnymi plusami tego rozwiązania jest mniejsze zapotrzebowanie powierzchni potrzebnej do przechowywania wkładów, oraz możliwość wyciągania pojedynczego listka przy użyciu jednej ręki. Ostatnia zaleta jest szczególnie istotna w przypadku punktów gastronomicznych, posiadając drugą rękę wolną można w dalszym ciągu pilnować tego co dzieje się m.in. na patelni. Minusem rozwiązania jest mała intuicyjność podczas pierwszych założeń rolki, niektórzy klienci skarżą się także na zawinięty listek który nie wygląda zbyt schludnie w firmach o wyższym standardzie.

1. Dozowniki odcinające listek

Coraz większym zainteresowaniem na rynku cieszą się dozowniki które odcinają pojedynczy listek papieru. Poprzez mechanizm bębenkowy zawarty w środku wraz z gilotyną odcinany fragment jest równy, co wygląda bardziej estetycznie niż dozowanie centralne. Często ta forma odcinania ręczników jest nazywana przez klientów jako Auto-Cut lub Matic. W naszej ofercie znajdziecie system o nazwie IDENTITY, który został opatentowany przez włoskiego producenta Lucart Professional. Czołowi producenci posiadają własne systemy dozowania pojedynczych listków, jednak każdy z nich ma własny rodzaj tulejki przez co wkłady innych producentów nie pasują do konkretnego podajnika. Jest to zarówno minus, jak i plus rozwiązania. Z jednej strony utrudnia to kupowanie specjalnych wkładów do dozownika, z drugiej strony masz pewność co do funkcjonalności dozownika, a także stałą jakość ręczników.

Decydując się na zakup dozownika odcinającego pojedyncze listki warto zwrócić uwagę na mechanizm wyciągania kolejnych ręczników w przypadku gdy listek nie wystaje z poza dozownika. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest kołowrotek bębna z boku podajnika. Rozwiązanie sprawia, że mechanizm ten jest niewidoczny, co podkreśla walory dozownika, jednak jego główną wadą jest mało wygodne użytkowanie. Dlatego polecamy zastanowić się nad rozwiązaniami z przyciskiem, który niezależnie od wielkości palców oraz wysokości użytkownika bez problemu jest w stanie go wcisnąć.

Pozostałe możliwości

Coraz większym zainteresowaniem zaczynają się także cieszyć chusteczki  higieniczne szczególnie używane w gastronomii. W naszej ofercie także podajniki na blat oraz zawieszane na ścianie z możliwością stworzenia własnej grafiki zawierającej informacje takie jak menu, dane o nadchodzących wydarzeniach itp. Jest to ciekawy sposób na nowy sposób interakcji z klientem, które jednocześnie zwiększa zainteresowanie obiektom gastronomicznym. W przypadku obiektów użyteczności publicznej polecamy rozwiązania z serii Econatural, które powstają w najbardziej ekologiczny sposób na rynku światowym.

Coraz rzadziej natomiast wśród użytku można znaleźć specjalne podajniki na ręcznik wykonany z bawełny. Rozwiązanie to było często wykorzystywane w gastronomii na kuchniach, jego głównym zadaniem było osuszanie rąk. Aktualnie firmy wracają do rozwiązań z makulatury i celulozy, ponieważ jest bardziej higieniczna.

Przykładowe aranżacje dozowników z serii IDENTITY

Dodaj komentarz