Baza wiedzy, Poradniki

Jak odpowiednio dobrać akcesoria do maszyny?

grafika wynajem maszyn szeroka v3

JAK ODPOWIEDNIO DOBRAĆ AKCESORIA DO MASZYNY?

"Maszyny sprzątające to szeroki wachlarz możliwości ułatwiający i usprawniający utrzymanie czystości."

Maszyny sprzątające odgrywają ważną role w procesie czyszczenia. Niejednokrotnie radzą sobie z zabrudzeniami lepiej niż człowiek. Mają większą siłę nacisku, ssawy i wiele innych przydatnych udogodnień, usprawniających sprzątanie. Niektórych zanieczyszczeń pozbędziemy się tylko w taki sposób. Należy także pamiętać, iż urządzenia te, aby spełnić swoją funkcję, muszą być wyposażone w odpowiednie akcesoria.

comac vispa 35b 1
CT 40
Adiatek Sapphire 85
ls160hd
lsu 155

Automaty szorująco-zbierające

Automaty szorująco-zbierające to maszyny idealne do regularnego doczyszczania powierzchni. Dostępne są w różnych wariantach:

pchane z kablem
pchane bateryjne
bateryjne z trakcją
samojezdne

Zmywarkę podłogową należy dobrać zależnie od potrzeb oraz możliwości w danej lokalizacji. Aby spełniła swoje zadanie, potrzebne będą również odpowiednie akcesoria – szczotka lub pad, do pada również uchwyt, gumy ssawy, w przypadku maszyn bateryjnych również prostownik.

Szczotkę bądź pada dobieramy zależnie od powierzchni, którą maszyna ma wyczyścić. Akcesoria swoim rozmiarem muszą odpowiadać wymaganiom zmywarki. W przypadku powierzchni porowatych wybieramy szczotkę, która włosiem wniknie w mikroszczeliny i doczyści posadzkę również we wgłębieniach. Pady sprawdzą się na płaskich powierzchniach. Należy je dobierać odpowiednio do czyszczonej posadzki. Przykładowo do wyczyszczenia podłogi w podziemnym parkingu pad biały będzie zbyt delikatny, czarny zaś zbyt agresywny. Najlepszym wyborem będzie kolor zielony lub czerwony. Przed doborem pada należy zapoznać się z jego właściwościami i na ich podstawie wybrać ten odpowiedni do danej powierzchni. Używając pada niezbędny będzie uchwyt, aby zamocować akcesorium do maszyny.

Gumy ssawy odgrywają równie ważną rolę w procesie sprzątania. Odpowiadają one za zbieranie nadmiaru wody podczas czyszczenia powierzchni. Muszą być one dedykowane do używanej przez nas maszyny. W przeciwnym wypadku nie będą dopasowane i nie będą w stanie spełniać swoich funkcji.

Na rynku dostępne są gumy oryginalne oraz nieco tańsze zamienniki. Najważniejsze jednak jest, aby były one dopasowane do konkretnej maszyny. Tylko wtedy osiągniemy oczekiwany efekt i nie trzeba będzie się martwić o nie ściągniętą z podłogi wodę.

Szorowarki

Szorowarki spełniają podobną funkcję do automatów szorująco-zbierających. Jednakże dedykowane są do doczyszczania punktowego oraz specjalistycznego. Mają nie ograniczony czas pracy, ponieważ są to maszyny zasilane za pomocą kabla, co niestety zmniejsza ich mobilność. Przez wzgląd na brak ssawy i zbiornika na brudną wodę, idealnie nada się do zdejmowania starych warstw polimerowych. Z odpowiednim akcesorium można nią również prać dywany.

Podobnie jak do zmywarek, do szorowarek używa się szczotek lub padów z uchwytami. Maszyna ta z odpowiednim padem sprawdzi się idealnie do polerowania. Ze względu na większy docisk, mogą być potrzebne delikatniejsze akcesoria. Również w tym przypadku pad bądź szczotkę należy dobrać odpowiednio do wymiarów oraz do powierzchni, którą chcemy doczyścić.

W przeciwieństwie do automatów szorująco-zbierających, szorowarkę można użyć również do prania dywanów. Zaopatrzyć się wtedy trzeba w bonet z mikrofazy. Pozwoli to na wniknięcie w strukturę i pozbycie się również głębszych zanieczyszczeń. W tym przypadku możliwe również jest użycie odpowiedniej szczotki.

Ze względu na brak ssawy oraz zbiornika na brudną wodę niezbędna będzie maszyna, która zbierze pozostałą na podłodze ciecz. Idealnym rozwiązaniem będzie tu odkurzacz z funkcją sucho-mokro, który zbierze wodę z powierzchni.

Szorowarka oscylacyjna TOR43

7.590,86 Brutto
  • Zestaw zawiera uchwyt pada oraz zbiornik na wodę z detergentem
  • Bezproblemowa obsługa
  • Szerokość robocza 43.2cm (17'')
  • Zasilana kablowo
  • Rączka z możliwością regulacji wysokości
Wybierz opcje

Odkurzacze

Odkurzacze, to najpopularniejsze maszyny sprzątające. Dostępne są proste, do codziennego użytku, ale również profesjonalne, przemysłowe. Podzielić można je na trzy grupy:

biurowe - zbierające zanieczyszczenia na sucho
przemysłowe – dobre do zabrudzeń suchych i mokrych
piorące

Dobieramy odpowiednią maszynę zależnie od naszych potrzeb. Akcesoria zaś uzależnione są od przeznaczenia danego odkurzacza. Wszystkie te produkty wyposażone są w kółka, dzięki którym łatwo można je przetransportować.

W pierwszej grupie wśród rzeczy niezbędnych znajdziemy elastyczny wąż, chromowane rurki, kolanko z regulacją przepływu, worki i filtry. Dostępne również są różne ssawy dostosowane do różnych miejsc i zabrudzeń – przykładowo uniwersalna nada się do bieżącego sprzątania, płaska – do kątów, szczelin. Taki odkurzacz możemy dodatkowo wyposażyć w uchwyt na akcesoria lub specjalistyczne filtry. Jest to standardowe oprzyrządowanie, z którym spotkać się możemy podczas odkurzania w domu.

Maszyny z grupy drugiej mają większy zakres działania. Oprócz zbierania suchych zabrudzeń, mogą one służyć do uprzątnięcia również tych mokrych, jak np. pozostałej na podłodze wody po doczyszczaniu szorowarką. Posiadają one możliwość przechylenia zbiornika, bądź wąż spustowy, co ułatwia opróżnienie po zebraniu mokrych nieczystości. W wyposażeniu takiego sprzętu, obok akcesoriów potrzebnych do sprzątania na sucho, znajdziemy także oprzyrządowanie do oczyszczania na mokro. Będzie więc to odpowiednia ssawa, rury mogą być plastikowe. Dobrać można dodatkowo specjalne filtry oraz listwy ssące. Akcesoria te dostosowane są do kontaktu z wodą. Można więc bezpiecznie stosować je w takich sytuacjach bez ryzyka zniszczenia. 

Odkurzacze z funkcją prania ze względu na swoją specjalizację, są zaopatrzone w adekwatne akcesoria. Obok tradycyjnego węża, będą to ssawy do podłogi i dywanu, dysza do ekstrakcji, zestaw filtrujący. Maszyny te są wyposażone w wyjmowany zbiornik przypominający wiadro, co pozwala na łatwe opróżnienie po zakończonej pracy. Przed użyciem niezbędne jest zapoznanie się z instrukcją działania, aby sprzątanie przebiegło bezproblemowo, oraz żeby wiedzieć jak użyć konkretnego przyboru.

Odkurzacz GP 1/27 EXT

2.053,15 Brutto
  • Zawiera dyszę do wykładzin i tapicerek meblowych
  • Zbiera zanieczyszczenia suche i mokre
  • Zasilany kablowo (220-240V)
  • Kompaktowa konstrukcja
  • System anty pieniący
  • Pojemność zbiornika 27L
Wybierz opcje

Odkurzacz GS 2/62 EXT

7.395,99 Brutto
  • Zawiera dyszę do wykładzin i tapicerek meblowych
  • Zbiera zanieczyszczenia suche i mokre
  • Zasilany kablowo (220-240V)
  • Posiada rurę spustową
  • Zbiornik ze stali nierdzewnej
  • Pojemność zbiornika 62L
Wybierz opcje

Wyposażenie standardowe oraz dodatkowe może być różne zależnie od wybranego modelu. Akcesoria są dopasowywane do konkretnej maszyny, jej przeznaczenia oraz funkcji. Wszelkie oprzyrządowanie powinno być dobierane zależnie od potrzeby – jeśli potrzebny nam odkurzacz do ściągnięcia nadmiaru wody wystarczy odpowiednia ssawa, nie przyda się tu sprzęt z funkcją prania wraz z przyborami.

Myjki ciśnieniowe i parownice

Myjki ciśnieniowe służą do czyszczenia powierzchni przy pomocy wysokiego ciśnienia wydawanej przez maszynę wody. Możemy podzielić je na zimnowodne oraz gorącowodne. Nazwa tych pierwszych może być myląca, jednak należy pamiętać, iż operujemy tu wodą o temperaturze nawet do 50 stopni Celsjusza. Maszyny te wyposażone są w wąż wysokociśnieniowy, lance, a także pistolet. Dokupić można szczotki, wytwornicę piany, zestaw do piaskowania, specjalistyczne węże i lance, np. do posadzek, czyszczenia podwozia w samochodzie.

Woda w myjkach gorącowodnych może mieć na wylocie nawet 140 stopni Celsjusza. Są to maszyny zwykle większe od zimnowodnych. Tu również zaopatrzeni będziemy w wąż wysokociśnieniowy, lance, pistolet, ale i dostępna jest dysza wysokociśnieniowa. W dodatkowych akcesoriach znajdziemy zestaw do piaskowania, odkamieniacz oraz specjalistyczne węże i lance.

W obu przypadkach oprzyrządowanie specjalistyczne dobierane powinno być zależnie od potrzeb oraz przeznaczenia. Poszczególne akcesoria mogą różnić się pomiędzy maszynami – są one dostosowane do konkretnego modelu.

Parownice to idealne urządzenia do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni przy pomocy pary wodnej. Maszyna posiada panel informujący o gotowości do użycia oraz o temperaturze, która może dojść do nawet 140 stopni Celsjusza. Znajdziemy tu również pokrętło regulujące natężenie pary. Parownice wyposażone są w wąż parowo-ssący z pistoletem oraz zestaw akcesoriów takich jak ssawy, dysze czy rurki. Dodatkowo zaopatrzyć się można w zestaw do odkamieniania oraz wózek. Oprzyrządowanie dostosowane jest do funkcji i wymagań maszyny.

Zamiatarki

Zamiatarki to sprawniejszy i wydajniejszy zamiennik tradycyjnej miotły. Do wyboru mamy maszyny pchane – manualne i bateryjne –  oraz samojezdne. W przypadku tych pierwszych jedyne potrzebne akcesoria to szczotki główne i boczne. Pozostałe z racji posiadania baterii, która nie zawsze jest w zestawie, potrzebna również będzie odpowiednia ładowarka. W zamiatarkach tych potrzebne są również odpowiednie filtry. Wszelkie akcesoria muszą być dobrane do konkretnego modelu i swoich właściwości, w przeciwnym razie maszyna nie będzie w stanie działać poprawnie.

Wszystkie powyższe maszyny mają wbudowany zbiornik na zbierane nieczystości. Są one skonstruowane w taki sposób, aby opróżnianie było proste i szybkie.

Maszyny sprzątające to szeroki wachlarz możliwości ułatwiający i usprawniający utrzymanie czystości. Są wyspecjalizowane w konkretnych dziedzinach sprzątania. Korzystanie z nich pozwala zaoszczędzić czas oraz uzyskać efekt, który mógłby być nieosiągalny pod czas czyszczenia ręcznego.

Dodaj komentarz