Baza wiedzy, Poradniki

Mycie posadzek odpornych na działanie wody.

grafika wynajem maszyn szeroka

MYCIE POSADZEK ODPORNYCH NA DZIAŁANIE WODY

"Środki profesjonalne, dedykowane do konkretnych materiałów składają się z substancji, które nie tylko nie zniszczą powierzchni, ale również pozwolą wyczyścić podłogę zgodnie z oczekiwaniami."

Mycie podłogi to pozornie łatwa czynność. W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste. Spotykamy się z różnymi rodzajami posadzek. Każda z nich wymaga innej pielęgnacji, a co za tym idzie – odpowiednich środków chemicznych oraz akcesoriów do mycia. Źle dobrane nie tylko nie przyniosą oczekiwanego efektu, ale mogą nawet zaszkodzić czyszczonej powierzchni.

Doczyszczanie

Aby codzienne sprzątanie przynosiło efekty, należy również regularnie przeprowadzać czyszczenie gruntowe. Doczyszczanie pomaga pozbyć się nagromadzonych warstw chemii, które z kolei mogą powodować większe przywieranie brudu do powierzchni. Takich zabrudzeń nie pozbędziemy się później w trakcie bieżącego sprzątania.

Dobór chemii i akcesoriów

Zanim rozpoczniemy mycie podłogi, warto zidentyfikować jej rodzaj, powierzchnie. Jest to niezbędne do dobrania odpowiedniej chemii. Tylko środek dedykowany do konkretnej podłogi będzie w stanie ją dobrze oczyścić, wypielęgnować i na pewno jej nie zniszczy. Przykładowo do posadzki kamiennej nie użyjemy płynu o kwaśnym odczynie. Dodatkowo należy dobrać odpowiedni sprzęt do mycia. W przypadku powierzchni gładkich najlepiej sprawdzi się mop płaski z mikrofazy, przy porowatej – bawełniany. Do mycia podłogi idealny będzie wózek dwuwiaderkowy. W jednym wiaderku powinna znajdować się czysta woda z płynem, zaś drugie wyposażone w wyciskarkę służyć powinno do wyciskania brudnej wody po wypłukaniu mopa.

Sposób mycia

Mycie reczne v2

Ważnym aspektem jest również technika mycia. Najlepszym sposobem jest technika ósemkowa. Nie przecieramy wtedy podłogi raz przy razie, zaś kolejne przetarcia zazębiają się tworząc kształt ósemki, dzięki czemu sprzątanie jest efektywniejsze. Należy także pamiętać o wysokiej częstotliwości płukania mopa. W przeciwnym wypadku zamiast czyścić, rozcieramy brud po powierzchni. Dwuwiaderkowy wózek z wyciskarką będzie idealną pomocą w zapobieganiu nagromadzeniom zanieczyszczeń na mopie.

Trzeba więc zadbać o akcesoria dobrane odpowiednio do mytej powierzchni (rodzaj mopa) oraz stosować chemię dostosowaną do niej. Nie możemy również dać zbyt dużej ilości detergentu, ponieważ może to uszkodzić posadzkę.Najlepiej stosować się do zaleceń producenta.

Skąd biorą się smugi?

Smugi nie są pożądane, kiedy oczekujemy idealnie czystej powierzchni. Przyczyn ich powstawania jest kilka. Często powodem jest nadmiar środka czyszczącego. Może być to za mocne stężenie w roztworze myjącym, ale również mogą to być warstwy preparatu pozostałe na powierzchni po wcześniejszym sprzątaniu. Ważne jest, aby regularnie doczyszczać podłogę, by zapobiegać nagromadzeniom zaschniętej chemii po bieżącym sprzątaniu. Zmniejsza to ryzyko powstawania smug.

Inną przyczyną może być stosowana technika. Rzadkie płukanie mopa zamiast czyścić, rozprowadza brud po mytej powierzchni, co sprzyja smugom i pogarsza efekt końcowy. Stosowanie techniki ósemkowej pozwala zaś na zmniejszenie szans na powstanie smug, ze względu na zazębianie się śladu mycia.

Smugi mogą również powstać przez zły dobór chemii oraz akcesoriów. Dlatego ważne jest, aby na początku dobrze zidentyfikować powierzchnie i dobrać do niej możliwie najlepsze rozwiązania.

mycie przeszklen_v4

Odkamienianie podłogi

AD 105 – Doczyszczanie poremontowe

20,9188,56 Brutto
Koncentrat przeznaczony do usuwania zabrudzeń poremontowych.
  • Usuwa zabrudzenia pochodzenia mineralnego
  • Okamienia maszyny i urządzenia sanitarne
  • Stężenie: 1-10%
Wybierz opcje

Z upływem czasu oraz kolejnymi sprzątaniami można zauważyć, iż podłoga traci swój pierwotny kolor, robi się matowa, szara, wyblakła. Powodem może być zbierający się na powierzchni kamień. Osadza się on w trakcie rozprowadzania roztwory środka myjącego z wodą. W wielu częściach Polski woda bieżąca jest twarda, co ułatwia tworzenie się osadu. Warto regularnie podłogę doczyszczać, aby uniknąć takiej sytuacji. W takim przypadku idealnie sprawdzi się preparat o kwaśnym pH. Rozpuszcza on kamienny osad, przywracając podłodze jej dawny kolor. Jednakże taki płyn nie może być stosowany w myciu bieżącym, ponieważ może trwale uszkodzić podłogę i sprawić, że zanieczyszczenia będą łatwiej zbierać się na powierzchni oraz wchodzić głębiej w szczeliny i pory.

Chemia profesjonalna w codziennym użytku w przestrzeni publicznej

Przy bieżącym sprzątaniu może pojawić się pytanie: czy muszę korzystać zawsze z chemii profesjonalnej? Przecież w domu używam tańszej chemii gospodarczej i też jest efekt. Niestety rzeczywistość wygląda inaczej. Chemia gospodarcza idealnie nadaje się do sprzątania w domu. W takim miejscu natężenie ruchu jest niewielkie, a same zabrudzenia delikatniejsze, mniej wymagające i łatwiejsze do usunięcia. W przestrzeni publicznej utrzymanie czystości jest większym wyzwaniem. Występujące tam nieczystości wymagają użycia środków silniejszych, niż te spotykane na pułkach w marketach. Profesjonalne środki czystości to silne koncentraty. Użycie odpowiedniej proporcji pozwala uzyskać efekt zgodny z oczekiwaniami. Miejsca publiczne charakteryzują się dużym natężeniem ruchu oraz często sporą powierzchnią. Użycie w tym przypadku chemii przeznaczonej do sprzątania w domu jest zwyczajnie nie ekonomiczne. Na umycie podłogi na takim obszarze zużyje się o wiele więcej środka chemii gospodarczej, niż profesjonalnej. Czyszcząc podłogę płynem do użytku domowego, aby uzyskać efekt, może być potrzebne wielokrotne przetarcie powierzchni, ale także większe stężenie płynu w wodzie. Stosując środek profesjonalny potrzebny będzie mniejszy nakład pracy oraz mniejsza ilość preparatu użytego do roztworu. W ten sposób oszczędzamy czas pracy oraz zużycie środka chemicznego, a co za tym idzie – również koszty.

Preparat pieniący czy niepieniący?

Na rynku dostępne są preparaty o przeróżnych właściwościach. Jedną z nich jest możliwość powstawania piany. Środki pieniące się sprawdzą się w przypadku mycia ręcznego. Powstała piana wnika w zabrudzenie i wspomaga zdjęcie go z powierzchni czyszczonej.

W przypadku mycia maszynowego ważne jest, by używać preparatu, który się nie pieni. Powstająca przy sprzątaniu piana może uszkodzić maszynę w miejscach przepływu wody. Zniszczeniu mogą ulec pompy, ssawy, silnik. Dodatkowo piana zbierająca się w zbiorniku na brudną wodę przekłamuje poziom zapełnienia komory, przez co czujnik przepełnienia nie będzie prawidłowo pokazywał stanu zbiornika. Sprzątając przy pomocy maszyny należy pamiętać, iż czynnik mechaniczny jest tu większy niż w przypadku mycia ręcznego, co jest równoznaczne z tym, że piany powstanie zdecydowanie więcej. Możemy także zaopatrzyć się w środek odpieniający. Zapobiega on postawaniu piany, dzięki czemu zmniejsza ryzyko uszkodzenia maszyny.

Zły dobór chemii do powierzchni

Wśród szerokiej gamy płynów do podłogi znajdziemy preparaty uniwersalne, określane jako idealne do każdej powierzchni oraz dedykowane do konkretnych materiałów. Pojawia się pytanie, co będzie lepszym wyborem? Płyn uniwersalny, który można wykorzystać wszędzie, czy kilka różnych środków wyspecjalizowanych? Preparaty o wszechstronnym zastosowaniu nie będą najlepszym wyborem. Ich uniwersalność często polega na dobraniu składników, które nie zaszkodzą żadnej powierzchni, czyli raczej delikatnych. Może to wydłużyć czas pracy, zwiększyć zużycie płynu jednocześnie nie przynosząc efektu.

Środki profesjonalne, dedykowane do konkretnych materiałów składają się z substancji, które nie tylko nie zniszczą powierzchni, ale również pozwolą wyczyścić podłogę zgodnie z oczekiwaniami. Tutaj ważną kwestią jest wybranie preparatu z odpowiednim składem oraz pH. Zły dobór środka chemicznego może, w najgorszym przypadku, trwale uszkodzić powierzchnie. Przykładowo preparat o kwaśnym pH sprawdzi się przy odkamienianiu oraz ściąganiu nagromadzeń starych warstw chemicznych, wapiennych z podłogi gresowej. Jednakże takiego środka nie można używać do mycia codziennego, ponieważ w ten sposób zwyczajnie zniszczymy powierzchnie. Na co dzień powinno się stosować środek o odczynie zasadowym. Preparaty profesjonalne mają jasno określone przeznaczenie i wybór takiego produktu daje nam gwarancje, że sprzątając uzyskamy pożądany efekt bez ryzyka zniszczeń.

Dodaj komentarz