Baza wiedzy, Poradniki

Skala pH i jej działanie w środkach czystości.

sprzątanie powierzchni

SKALA PH I JEJ DZIAŁANIE W ŚRODKACH CZYSTOŚCI

"Wybierając środek czystości powinno się zwracać uwagę na jego przeznaczenie, ale również pH"

Kupując środki chemiczne do sprzątania, możemy zauważyć na etykietach informację na temat odczynu danego produktu. Może być to określone słownie (kwaśny, zasadowy, neutralny), bądź liczbowo zgodnie ze skalą od 1 do 14. Skala pH jest pojęciem chemicznym wprowadzonym przez duńskiego biochemika  Sørena Sørensena. Za jej pomocą możemy określić poziom kwasowości bądź zasadowości związku chemicznego w roztworze z wodą. Jeśli dany roztwór ma odczyn o wartości 7, określamy go jako neutralny. Przy pomocy skali pH możemy ustalić odczyn danego preparatu, a co za tym idzie określić do jakiej powierzchni i jakiego rodzaju zabrudzeń dany środek będzie odpowiedni.

Aby ustalić wartość odczynu roztworu, stosuje się wskaźniki kwasowości, których kolor zmienia się zależnie od pH weryfikowanej cieczy. Najlepiej sprawdzi się papierek lakmusowy. Zanurzony w roztworze zmienia kolor, który następnie można dopasować do skali pH.

Odczyn neutralny

Odczyn neutralny (w skali pH 7) nie jest często spotykany w środkach czystości. Z chemicznego punktu widzenia neutralne pH znajdziemy na przykład w wodzie, którą fachowo określa się chemicznie czystą wodą. Wszelkie zabrudzenia, bądź inne substancje mogą ten odczyn zmienić. W kolorystycznej skali pH neutralne znajduje się również w samym środku i oznaczone jest kolorem zielonym.

Jednakże z odczynem o wartości 7 możemy spotkać się w przypadku niektórych płynów określanych jako uniwersalne. Preparaty o takiej właściwości są delikatne dla mytej powierzchni, ale jednocześnie efekt końcowy może odbiegać od oczekiwać, gdyż detergent może być zwyczajnie za słaby, alby poradzić sobie z zabrudzeniem. Środki o neutralnym pH mogą być używane do codziennego mycia niewielkich zanieczyszczeń. Są one bezpieczne dla każdej powierzchni.

Odczyn zasadowy

Odczyn zasadowy w skali pH określamy liczbami od 8 do 14. W skali kolorystycznej są to odcienie niebieskie. Środki o takim odczynie sprawdzą się w przypadku zabrudzeń organicznych, np. tłuszcze, oleje, smary, białka, cukry, krew. Poradzą sobie one również z sadzą, woskiem a także farbą.

Preparaty o zasadowym odczynie znajdą swoje zastosowanie w gastronomii, gdzie najczęstszym zanieczyszczeniem są resztki jedzenia, tłusty osad. Takie środki (Clinex Smog, DishWash) idealnie nadadzą się do odtłuszczenia naczyń, blatów, okapów. Jednocześnie detergenty zasadowe sprawdzą się w warsztatach oraz myjniach samochodowych. Środki czyszczące  i odplamiające poradzą sobie z organicznymi zanieczyszczeniami wewnątrz samochodu (rozlane napoje), na zewnątrz (zabrudzenia pochodzenia drogowego) jak i plamy smarów i olejów na podłodze w warsztacie.

Chemii o zasadowym pH nie należy używać do powierzchni takich jak wykładziny tekstylne, powierzchnie lakierowane, kauczukowe, emaliowane. Nie sprawdzi się ona również w przypadku linoleum, polerowanego wapnia i powłok polimerowych.

Odczyn kwaśny

Odczyn kwaśny w skali pH znajduje się w zakresie liczb od 1 do 6, zaś w kolorystycznej są to odcienie czerwieni, żółci. Kwaśne roztwory stosuje się w przypadku zanieczyszczeń nieorganicznych, takich jak osady kamienne (wapienny, urynowy, kotłowy), rdza, pozostałości budowlane. Wyczyszczą one również resztki mydła oraz wykwity.

Detergenty o takiej właściwości dedykowane są do doczyszczania. Stosując takie środki pozbędziemy się zabrudzeń powstałych w trakcie remontów (AD 105). Płyny o odczynie kwaśnym sprawdzą się również w trakcie czyszczenia sanitariatów. Pozwolą odkamienić krany, słuchawki prysznicowe (AD 109). Jednocześnie należy pamiętać, aby roztworów kwaśnych nie stosować na powierzchniach, które nie są na nie odporne. W przeciwnym wypadku zniszczymy armaturę łazienkową.

Preparaty o kwaśnym pH można także stosować do doczyszczania podłóg (AD 106). Pozwoli to pozbyć się nagromadzonego osadu kamiennego z twardej wody, który powstaje w trakcie mycia bieżącego i tym samym odświeży wygląd podłogi. Jednakże proces ten nie może być powtarzany zbyt często, aby trwale nie uszkodzić powierzchni.

Kwaśnych detergentów nie można stosować do powierzchni z marmuru, aluminium, szkła i tworzyw sztucznych. Nie sprawdzą się one również w przypadku metali nieszlachetnych, wyrobów betonowych, cementowych oraz wykładzin kauczukowych.

Na co warto zwracać uwagę w spisie składników preparatu?

Wybierając środek czystości powinno się zwracać uwagę na jego przeznaczenie, ale również pH. Warto zorientować się, czy któraś z substancji zawartych nie będzie szkodliwa dla powierzchni, którą zamierzamy wyczyścić. O ile detergenty zasadowe i neutralne zwykle są w miarę bezpieczne, o tyle środki kwaśne niosą ze sobą pewne ryzyko. Wiele takich substancji znajdziemy w najbliższym otoczeniu. Kwaśne pH mają np.:

sok cytrynowy
ocet
sok pomarańczowy
Coca-Cola
kawa
herbata
piwo

Niektóre kwaśnie substancje są delikatne, bezpieczne na tyle, że można je spożywać. Inne zaś, jak np. kwas solny mogą wyrządzić wiele szkód. Jeśli z kolei dana substancja może zrobić krzywdę człowiekowi, to równie dobrze może także zniszczyć czyszczoną powierzchnie. To właśnie przy detergentach określanych mianem kwaśnym powinniśmy szczególnie uważać. Mogą źle wpłynąć na mytą płaszczyznę, ale również na skórę, więc należy pamiętać o odzieży ochronnej.

Przed rozpoczęciem sprzątania należy wybrać odpowiedni środek czyszczący. Aby się to powiodło, trzeba wiedzieć, co może zaszkodzić danej powierzchni. Mając taką wiedze, możemy wybrać odpowiedni produkt, który w składzie nie będzie miał żadnych substancji mogących zniszczyć czyszczoną powierzchnię.

Dodaj komentarz