Baza wiedzy, Poradniki

Ekologiczne prowadzenie firmy

Grafika pole

EKOLOGICZNE PROWADZENIE FIRMY

"Ekologia to temat, którego popularność wciąż wzrasta"

Ekologia staje się coraz popularniejszym tematem. Nieustannie wśród ludzi rośnie zainteresowanie tą kwestią. Zaczynamy dowiadywać się i edukować, jak dbać o środowisko, w którym żyjemy. Chronimy rośliny i zwierzęta. Rozwój technologiczny pozwala na przyjaźniejsze ziemi rozwiązania, takie jak samochody hybrydowe czy filtry. Chcąc oszczędzić, możemy kupić produkty z recyklingu (np. papier toaletowy z makulatury), które są tańsze, a także wytwarzane z surowców wtórnych. Powstaje jednak pytanie, jak dbać o ekologię prowadząc firmę?

Podstawy, które warto przypomnieć

Pewne czynności związane z ekologią od lat są dla większości ludzi oczywiste, jak choćby segregacja śmieci. Pozwala ona na uzyskanie surowców wtórnych, z których powstać może papier z makulatury lub butelki na detergenty chemiczne.

niebieski v1

Papier

zolty v1

Plastik i metal

zielony

Szkło

brazowy v1

Odpady biodegradowalne

czarny v1

Mieszane

czerwony v1

Medyczne

Aby segregacja przebiegała zgodnie z założeniami, warto zadbać o każdy szczegół. Odgórnie określone są kolory przypisane do danych rodzajów odpadów. Dobrym rozwiązaniem będzie więc stosowanie worków w odpowiednich barwach. Można również zakupić pojemniki z oznaczeniami, bądź stacje do segregacji. W ten sposób jasno określimy, gdzie powinny trafiać konkretne śmieci.

Kolejnym aspektem jest stosowanie papieru z makulatury. Czyściwa, ręczniki papierowe, papiery toaletowe – te wszystkie produkty dostępne są w takiej formie. Używając takich artykułów zmniejszamy zapotrzebowanie na wycinanie drzew, w przeciwieństwie do papierów z czystej celulozy.

Makulatura jako surowiec wtórny, jest tak samo wydajna, jest zaś tańsza i ekologiczna. Czasem jednak wydawać by się mogło, iż taki papier wizualnie będzie odrzucał. Przy wątpliwościach tego typu, można zwrócić uwagę na produkt marki Lucart z serii EcoNatural. Papiery te wykonane są z Celulozy Fiberpack – materiału pozyskanego z włókien celulozowych z kartonów po napojach. Jest więc to rozwiązanie w pełni ekologiczne, a także wizualnie produkt spełni wysokie oczekiwania dzięki kolorowi jasno brązowemu.

Dozowniki

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przy pomocy dozowników jesteśmy w stanie dbać o dobro naszej planety. Prócz segregacji odpadów oraz stosowania papierów z makulatury, podajniki również mogą pomóc w działaniach ekologicznych. Możemy zastosować Dozowniki z serii EconNatural, powstające z polietylenu oraz aluminium z kartonów po napojach. Surowiec ten nazwany Al.Pe jest w pełni wtórny a więc i ekologiczny.

Innym rozwiązaniem mogą być dozowniki autocut. Odcinają one określoną długość listka, co pozwala na zmniejszyć zużycie papieru nawet o 45%. Jest to oszczędność kosztów, pozwala na rzadsze wymiany rolki. Dzięki takiej metodzie maleje użycie produktu, co również prócz aspektu ekonomicznego, jest ekologiczne.

Produkty profesjonalne

Produkty profesjonalne często kojarzą nam się z wysoką ceną. Jednak często są one o wiele wydajniejsze, a stosowanie ich jest tańsze w porównaniu do używania ich prostszych odpowiedników z marketowych regałów.

Chemia gospodarcza jest słabiej stężona, potrzeba więc więcej detergentu, aby wyczyścić daną powierzchnię. Wybierając produkt profesjonalny, otrzymujemy silny koncentrat, przez co za jednym razem zużywamy go o wiele mniej. Powinno się stosować odpowiednią ilość preparatu, aby działał on odpowiednio oraz nie skończył się szybciej, niż powinien. Taki płyn dzięki swoim właściwościom zdecydowanie wystarczy na dłużej, co zaś sprawia, że zmniejszamy ilość odpadów. Jeśli chcemy jeszcze bardziej ograniczyć powstawanie śmieci, możemy stosować preparaty bardziej uniwersalne. Oczywiście należy pamiętać, iż nie ma środka do wszystkiego. Jeśli jednak 4 płyny możemy zastąpić 1, to również w ten sposób dbamy o mniejszą liczbę powstających śmieci. Aby dopełnić ten efekt, warto decydować się na większe pojemności – jest to ekonomiczniejsze i jeszcze bardziej zminimalizuje ilość wyrzucanych opakowań po detergencie.

Dobierając papier toaletowy czy ręczniki papierowe, prócz surowca, warto zwrócić uwagę na ilość produktu w opakowaniu. Artykuły profesjonalne nie kuszą kolorami, wzorami. Rekompensują to swoją jakością oraz wydajnością. Rolki z papierem wydają się twarde, jednak jest to kwestia ich długości, ilości listków. W opakowaniu nie będzie zbędnego powietrza. Znajdziemy tam maksymalną ilość produktu. Dzięki temu oszczędzamy zarówno pieniądze jak i środowisko. Zmniejszamy ilość powstających odpadów poprzez mniejszą częstotliwość wymiany, a także ekonomiczniejsze opakowania.

Akcesoria do sprzątania również warto mieć bardziej profesjonalne. Są one wytrzymalsze, a więc i wydajniejsze. Dzięki trwałości takich produktów, nie będzie potrzeby częstego wymieniania. Tańsze produkty, często wątpliwej jakości, mogą się szybko zniszczyć i będzie trzeba je wyrzucić. Akcesoria profesjonalne będą droższe w momencie zakupu, jednak ich wytrzymałość i trwałość są warte swojej ceny. Taki produkt będzie służył o wiele dłużej. Można również poszukać akcesoriów wytwarzanych z surowców wtórnych, co zawsze jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Dbając o czystość powierzchni, często używa się maszyny sprzątające. Jeśli mamy taką możliwość, warto stosować tryb eko. Jest on co prawda mniej wydajny, jednak pozwala on na oszczędność zużywanego prądu i wody. Jeżeli jest możliwość, warto maszynę używać jak najrzadziej. Na co dzień zaś myć powierzchnię ręcznie, stosując odpowiednią ilość wody, dzięki czemu prąd nie będzie zupełnie potrzebny.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Aby podjęte przez nas działania w firmie przynosiły oczekiwany efekt, niezbędne jest wprowadzenie i przestrzeganie pewnych procedur dotyczących dbania o czystość. Należy jasno określić pracownikom, iż mają np. segregować śmieci. Dobrym pomysłem może okazać się szkolenie, na którym dowiedzą się o efektach dbania o ekologie, dzięki czemu zrozumieją, iż postępując zgodnie z procedurami, nie spełniają czyjegoś kaprysu, a wspólnie dbają o swoje środowisko.

W trakcie sprzątania powinno się dbać o używanie odpowiedniej ilości wody, aby zbędnie jej nie marnować. W miarę możliwości warto stosować produkty przyjazne środowisku. Ciecz pozostałą po sprzątaniu należy odprowadzić do kanalizacji, aby nie skazić gleby.

Dbanie o środowisko to powszechny problem społeczny. Ekologia to temat, którego popularność wciąż wzrasta. Jest to nieodłączna część naszego życia codziennego. Edukacja i działania społeczne pomagają zrozumieć, iż staje się to naszym obowiązkiem. Aby uzyskać efekt, trzeba zacząć od zadbania o przysłowiowe własne podwórko. W ten sposób szerzymy wiedze i ukazujemy powagę sprawy. Warto więc wiedzieć co możemy zrobić dla poprawienia otoczenia oraz stosować to w praktyce.

Dodaj komentarz