Baza wiedzy, Poradniki

Poradnik sprzątania osiedli

grafika sprzatanie osiedli

PORADNIK SPRZĄTANIA OSIEDLI

"Dbając o czystość osiedli musimy być przygotowani na bardzo zróżnicowane zabrudzenia i przestrzenie do uprzątnięcia"

Sprzątając osiedla spotykamy się z przeróżnymi powierzchniami i zabrudzeniami. Do oczyszczenia są garaże, podwórza, klatki schodowe, okna, windy, poręcze. Takie zróżnicowanie wymaga od nas równie zróżnicowanych preparatów i akcesoriów. Najlepsze będą produkty profesjonalne. Będą one wydajne, wysokojakościowe oraz ekonomiczne. Należy jednak pamiętać, iż schowki dla firm sprzątających mogą być ograniczoną przestrzenią, a same budynki mogą być duże i transportowanie zbyt dużej ilości rzeczy może być trudne, a nawet niewykonalne.

Zabrudzenia na osiedlach

Osiedla są bardzo zróżnicowane. Mogą to być wieżowce, ale i zbiorowisko mniejszych 2-3 piętrowych budynków. Nieruchomości te mogą być niemal całkowicie przeszklone, choć i mogą to być tylko pojedyncze okna. Klatki schodowe mają przeróżne podłogi, poręcze, pokrycia ścian.

Z jakimi zabrudzeniami spotykamy się najczęściej? W klatkach schodowych jest to kurz, piach, ślady butów, w zimie sól z chodników, zarysowania. Mogą być to również rozlane napoje, resztki upuszczonego jedzenia, sierść zwierząt domowych. Na oknach mogą być zanieczyszczenia zewnętrzne – zacieki, osad spowodowany nieczystościami z powietrza. Od wewnątrz mogą to być ślady rąk, zwykle pozostawione przez dzieci, kurz. Poręcze również się kurzą, mogą też do nich być czasem przyklejone gumy.

Co raz więcej budynków jest wyposażonych w windy, niezależnie od ich wysokości, jako udogodnienie dla osób niepełnosprawnych. Tu również mierzymy się z kurzem, piachem, śladami palców, rysami. Również lustra są często częścią wind i ono również może zbierać różne zabrudzenia.

Wiele osiedli jest wyposażonych w podziemny parking. W tym przypadku czyszcząc powierzchnie mierzymy się ze śladami opon, olejami i płynami wyciekającymi z samochodów. Takie zabrudzenia należą do trudniejszych do wyczyszczenia. W garażach często pod sufitem są wszelkie rury i tunele wentylacyjne, z których warto czasem zmieść zebrany kurz i pył.

Aby osiedle wyglądało schludnie, często wymagane jest też dbanie o podwórza, chodniki. Czasem wystarczy zmieść zebrany piach, sezonowo jednak trzeba zebrać spadające z drzew liście, odgarnąć śnieg. Niekiedy do obowiązków osoby sprzątającej należy również zebranie porozrzucanych śmieci, wymiana worków w koszach zewnętrznych.

Dbając o czystość osiedla nie można zapomnieć o śmietnikach. W starszych wieżowcach są to zsypy, w innych przypadkach pomieszczenia z kontenerami, bądź osobne, ogrodzone budynki. W tych miejscach mierzymy się z rozsypanymi odpadami, wyciekającymi resztkami napojów i jedzenia z pojemników. Często również towarzyszy tu nieprzyjemny zapach. Same pojemniki mogą być ubrudzone przez śmieci z niezawiązanych, przeciekających worków.

Jeśli osiedle jest nowe i lokatorzy dopiero się wprowadzają do mieszkań, warto mieć na uwadze zabrudzenia związane z remontem. Osady z betonu i cementu pozostałe po budowie, plamy farby, kurz, to wszystko jest nieodłączną częścią budowy i urządzania mieszkań.

W klatkach schodowych zwykle też spotykamy się z wycieraczkami, dywanikami, chodniczkami. O nich również nie można zapominać. To one zatrzymują najwięcej nieczystości wnoszonych bezpośrednio z zewnątrz. Mogą być wykonane z różnych materiałów, gumy, plastikowego włosia.

Jak dobrze utrzymywać czystość na osiedlu?

Przed rozpoczęciem sprzątania należy rozeznać się, jakie powierzchnie będziemy czyścić. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać odpowiednie środki i sprzęt do sprzątania. Sama przestrzeń również rozwieje wątpliwości, czy będziemy w stanie w daną część budynku prowadzić jakąś maszynę, czy potrzebne będzie inne rozwiązanie.

Czasem można odnieść wrażenie, iż osoby projektujące dany budynek i wybierające materiały tworzące pomieszczenia i dekoracyjne, nie zawsze są świadome, czy daną powierzchnie da się w jakiś sposób wyczyścić, czy jednak może być to niewykonalne. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich narzędzi i preparatów, aby uzyskać najlepszy efekt i nie zniszczyć czyszczonych powierzchni.

Aby utrzymać jak najlepszy porządek, sprzątanie musi odbywać się regularnie, warto też nie zapominać o doczyszczaniu. Należy dbać o każdy aspekt, każde miejsce, by całe osiedle było czyste i schludne.

Jak dobrać preparaty?

Produkty marki AD Grupa

Dobór środków czystości jest kwestią niezwykle ważną. Po wcześniejszym zidentyfikowaniu powierzchni, należy wybrać takie detergenty, które wyczyszczą, zakonserwują, ale przy okazji nie zniszczą mytej przestrzeni. Warto zagłębić się w składy preparatów i dowiedzieć się, do jakich materiałów można ich bezpiecznie używać.

Produkty profesjonalne mają wiele korzyści. Są wydajniejsze, bardziej ekonomiczne, a ich wykorzystywanie przynosi lepsze efekty przy nakładzie pracy mniejszym, niż z użyciem chemii gospodarczej. Skład takiego preparatu jest jasno określony, co pomaga w doborze detergentu do czyszczonych powierzchni. Płyny dedykowane do danego materiału mogą również sprawdzić się do innych surowców. Warto dobrać jak najlepsze środki, ale jednocześnie nie może ich być zbyt wiele na raz, gdyż ciężko będzie je transportować pomiędzy sprzątanymi piętrami. Idealnym kompletem będzie tu płyn do ścierania kurzy, preparat do szyb, ewentualnie – w przypadku zdobień na ścianach, bądź wind – detergent czyszczący i konserwujący dany materiał. Jednocześnie w wiadrze roztwór wody i odpowiedniego płynu do podłogi.

W czasie okresowego doczyszczania i konserwacji powierzchni, analogicznie dobieramy preparaty, które pozwolą nam zdjąć stare warstwy ochronne. Przykładowo do podłogi dobieramy detergent o odczynie kwaśnym, aby zdjąć nagromadzony kamienny osad. Następnym krokiem będzie zabezpieczenie doczyszczonych powierzchni nowymi warstwami chroniącymi. Tu również należy wybrać środki przeznaczone do tej czynności oraz przede wszystkim do danego materiału. Dzięki dobrze dobranym płynom nie zniszczymy powierzchni oraz dokładnie ją zabezpieczymy.

Jakie akcesoria się sprawdzą?

Akcesoria do sprząta, podobnie jak detergenty, należy dobierać tak, aby nie zniszczyły powierzchni. Przykładowo szczotka o zbyt twardym włosiu może porysować czyszczony materiał. Mopa również należy wybrać adekwatnie do mytej podłogi – w przypadku powierzchni porowatej bawełniany, płaską zaś – z mikrofazy. Mop z bawełny swoim włosiem wnikając w pory, wprowadzi w nie chemie, pozwalając jej zadziałać na zabrudzenia również we wgłębieniach. Mikrofaza zaś idealnie umyje wszelkie powierzchnie równe, płaskie, np. szkliwione.

Do mycia szyb oraz ścierania kurzy sprawdzi się szmatka z mikrofazy. W połączeniu z odpowiednim preparatem, delikatnie zetrą brud z mytej powierzchni. W przypadku okien może przydać się również zmywak i zbierak do okien. Ścierki z mikrofazy mają różne kolory, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w systemie sprzątania „czterech kolorów”. Polega on na ustaleniu, który kolor służy do czyszczenia jakiej powierzchni. Przykładowo ścierka czerwona może służyć do mycia sanitariatów, niebieska zaś do szyb i luster.

Należy pamiętać aby samych akcesoriów, podobnie jak detergentów nie było zbyt wiele, gdyż ciężko będzie się z nimi poruszać pomiędzy poziomami. Pomocny tu będzie wózek serwisowy. Jednocześnie musi on być dostosowany do właściwości budynku, np. szerokości korytarzy, wymiarów windy, której brak nie pozwala na użycie takiego wózka. W tej wyjątkowej sytuacji trzeba poradzić sobie z samym wiadrem. Jeśli w danym budynku jest winda, możemy pozwolić sobie na taką pomoc. Wózki serwisowe mają wiele wariantów i właściwości. Od małego dwuwiaderkowego z wyciskarką i małym koszyczkiem na chemie i inne akcesoria, po duże z pułkami, wiadrami, a nawet uchwytami na worki. Ważne aby dobrać taki wózek, który możemy bezproblemowo transportować pomiędzy piętrami, ale również nie był przerostem formy nad treścią. Wszystko jest zależne od potrzeb i wymagań związanych ze sprzątaniem danego budynku.

maszyny samojezdne

Niektóre miejsca, jak np. garaże, parkingi podziemne wymagają bardziej specjalistycznych metod i środków. W tym przypadku sam mop może nie wystarczyć. Zwykle potrzebne będą tu maszyny z dobrze dobranymi padami. W ten sposób pozbędziemy się plam olejów i śladów opon. Dobór automatu zmywająco-szorującego zależny jest od powierzchni, możliwości podłączenia do prądu oraz mocy przyłącza. Również ogromną rolę odgrywa tu miejsce przechowywania maszyny, ale także jej transportowanie z takiego miejsca do przestrzeni sprzątanej. Należy pamiętać że takie maszyny mają określony maksymalny kąt najazdu, którego nie wolno przekraczać. Jeżeli ta wartość jest zbyt duża, maszynę należy przechowywać na tym samym poziomie (oczywiście, jeśli mamy taką możliwość). Winda również może być tu pomocna. W takiej sytuacji maszyna musi być dobrana pod wymiar dźwigu osobowego.

Podłoga garaży zwykle jest powierzchnią płaską, więc najlepszym akcesorium będą tu pady. Należy je dobrać tak, aby poradziły sobie z zanieczyszczeniami, ale nie zniszczyły posadzki. Zwykle są to pady zielone bądź czerwone.

Doczyszczając powierzchnię również przydadzą się agresywniejsze sprzęty ręczne. Mogą to być wszelkiego rodzaju szczotki, pady ręczne z uchwytami. Takie akcesoria sprawdzą się do doczyszczania mniejszych powierzchni lub miejscowego.

Pad 18” kolory

21,6840,61 Brutto
  • Rozmiar 18'' - 45,7cm
  • Wytrzymałe na ścieranie
  • Różne warianty grubości
  • Kompatybilne z uchwytami na pady
Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu

Pady ręczne

5,147,06 Brutto
  • Wytrzymałe na ścieranie
  • Kompatybilne z uchwytami na pady
  • Różne warianty grubości
Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu

Śmietniczka CINDY ze szczotką FLO

35,33220,38 Brutto
  • Dedykowane do użytku zewnętrznego
  • Pojemność 15l
  • Śmietniczka i szczotka sprzedawane oddzielnie
Wybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu

Dbając o porządek na zewnątrz zwykle wystarczy nam odpowiednia miotła. Przydatna również może być śmietniczka, aby zbierane zanieczyszczenia od razu umieszczać w pojemniku i uniknąć dzięki temu rozwiania zebranego piachu, czy liści.

Jeśli w klatce schodowej mamy wycieraczkę, przydać może się odkurzacz z funkcją prania. Czysta wycieraczka zatrzymuje zabrudzenia wnoszone z dworu. Dbanie o jej czystość jest niezbędne by spełniała swoje zadanie oraz aby brud z niej nie był wnoszony w dalsze części budynku.

Metody czyszczenia różnych powierzchni

Metody czyszczenia zależne są od danej powierzchni. Jedną wystarczy przetrzeć wilgotną ścierką z odpowiednim preparatem. Trudniejsze zabrudzenia wymagają użycia dodatkowej siły i mocniejszych detergentów. Prócz odpowiedniego doboru chemii i akcesoriów ważny także jest sposób, w jaki pozbywamy się zanieczyszczenia.

Podłogi należy myć techniką „ósemkową”. Kolejne przetarcia mopem zazębiają się tworząc kształt ósemki, co zapobiega powstawaniu smug  i pozwala dokładniej wyczyścić powierzchnię. Trzeba także pamiętać o częstym płukaniu mopa, aby uniknąć rozcierania brudu po posadzce.

Mycie reczne v2
mycie przeszklen_v4

Szyby najlepiej myć przy odpowiedniej pogodzie, aby uzyskać maksymalny efekt. Odpowiednio padające słońce odsłoni nam wszystkie smugi i zabrudzenia, co z kolei pozwoli idealnie wyczyścić okno. Nie może być za gorąco, aby chemia nie wyschła zbyt szybko, tworząc zacieki, ani zbyt zimno – woda, która dostanie się w uszczelki, może rozszczelnić okno. Najlepiej zacząć od oczyszczenia ram i framug. Na czas sprzątania zdejmujemy z okien wszelkie żaluzje i rolety. Akcesoria do mycia nie mogą być szorstkie – mogą porysować szybę. Przydatny będzie zbierak do okien, który ściągając nadmiar wody, zapobiega powstawaniu zacieków. Zbierak należy oczyścić po każdym przeciągnięciu po szybie, aby nie nanieść ponownie brudu, który właśnie został z niej zdjęty. Okno myjemy od góry, pozwalając chemii zadziałać. Idealna będzie tu gąbka bez szorstkiej warstwy. Następnie ściągamy nadmiar wody z szyby przeciągając zbierak od góry do dołu, pozostałości możemy zetrzeć suchą ścierką z mikrofazy.

W przypadku trudniejszych zabrudzeń potrzebne będzie nałożenie chemii bezpośrednio na plamę i odczekanie odpowiedniej ilości czasu, aby mogła dokładnie zadziałać. Następnie przechodzimy do czynnika mechanicznego – za pomocą odpowiedniego akcesorium pozbywamy się zabrudzenia. Czasem potrzebna do tego będzie maszyna sprzątająca. W tym przypadku należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta i instrukcjami obsługi.

Dbając o czystość osiedli musimy być przygotowani na bardzo zróżnicowane zabrudzenia i przestrzenie do uprzątnięcia. Należy być przygotowanym na różne okoliczności i zanieczyszczenia. Potrzebne będą odpowiednie, profesjonalne środki chemiczne, dostosowane do konkretnych powierzchni oraz dopasowane do potrzeb i wymagań akcesoria. Nie można jednak przesadzić z ich ilością ze względu na możliwość ograniczonego miejsca w schowku oraz kwestię transportowania detergentów i akcesoriów do miejsca sprzątania. Wózki serwisowe i maszyny należy dobierać do potrzeb oraz możliwości oferowanych przez budynek, takich jak szerokość przejść lub widny. Przeszkolony personel będzie w stanie ekonomicznie stosować produkty i utrzymać osiedle w pełnej czystości. Należy więc zadbać o każdy aspekt, aby osiągać najlepsze efekty.

Dodaj komentarz